Hudební klub Ponorka a město Litvínov: Situace v září 2018

Začátkem letošního června jsme oznámili, že další fungování Hudebního klubu Ponorka Litvínov v litvínovské Citadele „je v rukách rady města Litvínova (ANO, STAN a KSČM) a vedení společnosti SPORTaS, s.r.o..“ Do poloviny září se zástupci města Litvínov měli rozhodnout, jestli podpoří Ponorku a udrží její provoz.

Jak už to však u členů rady města Litvínova bývá, tak se dosud nevyjádřili a nastavení nefér podmínek, kdy zvýhodňují jiný klub v rozporu z jejich dotačními pravidly (které si upravili v únoru 2018 podle svých představ), nekomentují a naše snaha o setkání se zástupci rady města Litvínova nic nového nepřinesla.

Oslovili jsme členy rady města Milana Šťovíčka a Jiřího Fedorišku. Milan Šťovíček (STAN) řekl, že nám neumí pomoci a Jiří Fedoriška (ANO 2011), zatím neviděl důvod se s námi sejít. Oba však shodně řekli, že Ponorka by v Citadele měla být a že je přínosem pro město Litvínov. Stejně jako třeba další rockový klub. V programu ani materiálech rady města ale nebylo k Ponorce nic. 

Město sice nekonalo, ale naše červnové oznámení o ukončení fungování klubu vyvolalo bouřlivou reakci a spustilo vlnu solidarity a podpory návštěvníků klubu Ponorka. Reakce podporovatelů a podporovatelek klubu nás velmi potěšila a tak jsme nezaháleli a během prázdnin začali shánět prostředky ze soukromých zdrojů, abychom klub udrželi aspoň do konce roku 2018.

To se nám podařilo a Hudební klub Ponorka Litvínov tak bude určitě v provozu do konce letošního roku.

Jsme rádi, že nám zachováváte přízeň, že chodíte na akce a těší nás vaše podpora. Moc si jí vážíme.

Věříme také v lepší budoucnost a snad po letošních komunálních volbách (5. – 6. října) do rady a zastupitelstva Litvínova zasednou lidé, kterým nepůjde jen o jejich vlastní zájmy a uvědomí si, že i nemainstreamová a okrajová kultura potřebuje dostatečnou podporu ze strany města.

Už třeba proto, že každým rokem Hudební klub Ponorka přispěl formou nájemného a pronájmu vitrín do rozpočtu městských podniků více než 100.000,- .

Podle našeho názoru by navíc město mělo podporovat všechny subjekty, které se v Litvínově starají o kulturu, podobně, jako podporuje Citadelu!

Děkujeme vám a firmě Lannutti za podporu. 

Za Hudební klub Ponorka Filip Marko a Eda Fröhlich
a kolektiv lidí, který se na chodu klubu aktivně podílí.